Алексей Песошин Татарстан Республикасы телләре турындагы законнарны гамәлгә ашыру буенча Совет утырышын үткәрде

2024 елның 27 апреле, шимбә

Бүген Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты каршындагы Татарстан Республикасы телләре турындагы законнарны гамәлгә ашыру Советы утырышын уздырды. Чара ТР Хөкүмәт Йортында узды.

Алексей Песошин искәрткәнчә, 2018 елдан Татарстан Республикасы дәүләт телләрен тигез файдалану мониторингы ТР Юстиция министрлыгы тарафыннан үткәрелгән. Ләкин 2023 елда Мәгариф һәм фән министрлыгы - «Татарстан Республикасында дәүләт телләрен һәм башка телләрне саклау, өйрәнү һәм үстерү» дәүләт программасы кураторы булып дәвам итте.

Татарстан мәгариф һәм фән министры Илсур Һадиуллин хәбәр иткәнчә, 2023 елда граждан хәле актларын дәүләт теркәвенә алу турында 190 меңнән артык таныклык теркәлгән. 2022 ел белән чагыштырганда аларның саны 5% ка кимегән. Элеккеге кебек үк, барлык таныклыклар да ике дәүләт телендә теркәлгән. Җирле үзидарә органнары тарафыннан 50 меңнән артык мөрәҗәгать каралган. Министр татар телендәге мөрәҗәгатьләр санының кимүенә игътибар итте.

Узган елларда 3 мең тирәсе мөрәҗәгать килгән булса, 2023 елда нибары 918.

ТР Транспорт министрлыгы биргән мәгълүматларга караганда, 2023 елда Татарстан Республикасы дәүләт телләрендә 348 юл күрсәткече билгеләнгән.

Балаларны татар телендә укыту һәм тәрбияләү күрсәткече тулысынча үтәлде. Балалар бакчаларында бу күрсәткеч 57,2% тәшкил итә, мәктәпләрдә - 52,2%.

Рус телендә 2099 норматив хокукый акт басылып чыкты, татар телендә 2087 акт - 99%. Татар теленә яңалыкларның 99% ы  тәрҗемә ителгән.

Министрлыкларда һәм ведомстволарда, шулай ук хакимиятнең муниципаль органнарында яки тәрҗемәчеләрнең квалификациясе җитәрлек дәрәҗәдә булмау проблемасы саклана.

Утырыш барышында шулай ук Саба районында телләр турындагы законнарның үтәлеше турындагы докладны да тыңладылар.