“Сәлам” укыту-методик комплексы татар теле дәреслекләре федераль исемлеккә кертелде

2024 елның 30 марты, шимбә

Хезмәттәшләребезне , Татарстан Республикасы Мәгарифне үстерү институтының татар теле һәм әдәбияты буенча төбәк укыту-методик комплектларын эшләү һәм гамәлгә кертү буенча проект офисы хезмәткәрләрен,  озак көтелгән уңыш белән котлыйбыз!

“Сәлам” укыту-методика комплексының 5-9 класс укучылары өчен рус телендә белем бирүче төп гомуми белем бирү оешмалары өчен (татар телен өйрәнүчеләр өчен) башлангыч гомуми, төп гомуми, урта гомуми белем бирү программаларының дәүләт аккредитациясе булган уку-укыту программаларын гамәлгә ашырганда кулланыла торган дәреслекләрнең федераль исемлегенә кертелгән (дәреслекләрнең федераль исемлегенә үзгәрешләр кертү турында 21.02.2024 номерлы боерыгы).

Башлангыч гомуми белем бирү оешмалары өчен 1-4 сыйныфларөчен "Сәлам" дәреслекләре 2022 елда федераль исемлеккә  кертелгән иде.  Шулай итеп, УМК "Сәлам!" дәреслекләренең бөтен линейкасы федераль дәреслекләр исемлегенә керде.

2017 елдан 2022 елга кадәр Казан шәһәренең 9 гомуми белем бирү оешмасында дәреслекләрне тикшерү үткәрелде. Н нәтиҗәләре күрсәткәнчә, УМК «Сәлам!» буенча укыту укучыларны мотивлаштыра һәм уку материалын үзләштерүдә уңай динамикага китерә, бу укучыларның һәм аларның ата-аналарының сораштырулары белән раслана.

Хәзер Казан, Түбән Кама, Яр Чаллының күп кенә гомуми белем бирү оешмаларында һәм Татарстанның башка шәһәрләрендә һәм муниципаль районнарында татар телен дәүләт теле буларак укыту "Сәлам!" УМК буенча алып барыла. Дәреслеккә Татарстаннан читтә дә ихтыяҗ зур: Россия Федерациясенең алты субъектында татар телен укытканда «Сәлам» МК кулланыла.