Татарстанда «Балалар илне ясый» дип исемләнгән XV конкурс башлана

2021 елның 23 марты, сишәмбе

Татарстанда «Балалар илне ясый» 15 нче республика конкурсы старт алды. Аны “Бердәм Россия” Бөтенроссия сәяси партиясенең Татарстан төбәк бүлеге, “Татарстан” ДТРК, ТР мәгариф һәм фән министрлыгы, ЮХИДИ һәм “Юл хәрәкәте иминлеге” ДБУ белән берлектә үткәрәләр.

Быел балалар үз эшләрен 4 темага әзерләячәк. Аларның икесе яңа — Россиядә Фән һәм технологияләр елы, Татарстанда Туган телләр һәм халык бердәмлеге елы. Традицион тема — куркынычсыз юллар. Пандемия чорында кешеләрнең тормышын коткаручы табибларга рәхмәт йөзеннән "Табибларга рәхмәт" тагын бер номинация барлыкка килде.

Республика шәһәр һәм авыл мәктәпләренең башлангыч сыйныфлары укучылары мөһим һәм катлаулы темаларны ачуда сәләтләрен күрсәтергә һәм үз күнекмәләрен күрсәтергә әзер. 15 ел эчендә иҗади бәйгедә 100 меңнән артык яшь татарстанлы катнашты. Күпләр — берничә тапкыр. Бу конкурсның елдан-ел популярлаша баруын күрсәтә.

Май ахырына шәһәрләрдә һәм районнарда конкурсның муниципаль этабына йомгак ясалачак. Июньнең беренче көннәрендә конкурсның эксперт советын иң яхшыларны сайлап алу буенча катлаулы бурыч көтә. Жюрига танылган рәссамнар, парламентарийлар, "Татарстан" ДТРК, мәгариф һәм фән министрлыгы, ТР буенча Эчке эшләр министрлыгының ЮХИДИ, "Юл хәрәкәте иминлеге" ДБУ вәкилләре керәчәк. Җиңүчеләрнең исемнәрен оештыручылар Казанда 12 июньдә – Россия көнендә игълан итәргә исәплиләр.