Сбер 60 млн. сумлык приз фонды белән фәнни премияне гамәлгә куйды

2021 елның 15 сентябре, чәршәмбе

Ул фән эшлеклеләренә фәнни-техник прогресска зур йогынты ясый торган тикшеренүләр һәм эшләнмәләр өчен ярдәм итүгә юнәлдерелгән. Өч лауреат 20 млн. сум күләмендә премия алачак. Фәнни премиянең гомуми бюджеты 60 млн. сум тәшкил итә. Премиянең рәистәшләре-Сбербанк президенты, идарә рәисе Герман Греф һәм физика буенча Нобель премиясе лауреаты, Сингапур Милли университеты һәм Манчестер университеты профессоры Константин Новоселов.

Премия өч номинациядә бирелә:

"Тормыш турында Фән» - биология, медицина һәм авыл хуҗалыгы фәннәре кебек юнәлешләрне үз эченә ала;

"Цифрлы галәм" - математиканы (икътисадтагы математик методларны да кертеп), Компьютер фәннәрен һәм информатиканы (ясалма интеллект һәм машина белемен дә кертеп) үз эченә ала;

"Физик фәннәр" - физика, химия, астрономия, Җир турындагы фән һәм техник фәннәрне үз эченә ала.

Премиягә Россия һәм чит ил галимнәре тәкъдим ителә, алар фән һәм технологияләр үсешенә зур өлеш керткән һәм актив фәнни-тикшеренү эшчәнлеген дәвам итә.