КФУ IT-лицееның өлкән сыйныф укучылары астрономия буенча Бөтенроссия мәктәп укучылары олимпиадасының региональ этабында җиңделәр

2022 елның 29 гыйнвары, шимбә

25-27 гыйнварда Идел буе дәүләт физик культура, спорт һәм туризм университетында Республика олимпиада үзәге Татарстан гомуми белем бирү учреждениеләренең 7-11 сыйныф укучылары арасында астрономия буенча Бөтенроссия олимпиадасының республика һәм региональ этабын үткәрде.

Астрономиядән мәктәп укучыларының республика олимпиадасының йомгаклау этабында җиңүчеләре:

Наилә Латыйпова, КФУның IТ-лицей СУНЦ-мәктәбенең 7 сыйныф укучысы;
Рәйхан Гатин, Казан шәһәре Мәскәү районының 2 нче лицей-интернатының 8 сыйныф укучысы;
Раил Нуриәхмәтов, Чаллы шәһәренең аерым фәннәрне тирәнтен өйрәнүле 18 нче урта гомуми белем бирү мәктәбенең 8 сыйныф укучысы.
Астрономиядән Бөтенроссия мәктәп укучылары олимпиадасының региональ этабы җиңүчеләре:

Даниил Рязанов, Казан шәһәре Мәскәү районының 2 нче лицей-интернатының 8 сыйныф укучысы;
Альберт Байбуров, КФУның ІТ-лицей СУНЦ-мәктәбенең 9 сыйныф укучысы;
Артур Юсупов, КФУның ІТ-лицей СУНЦ-мәктәбенең 10 сыйныф укучысы;
Марсель Бәйрәмов, КФУның ІТ-лицей СУНЦ-мәктәбенең 11 сыйныф укучысы.
Казан, Чаллы, Югары Ослан, Яшел Үзән, Түбән Кама, Саба районнарыннан 31 укучы астрономиядән Бөтенроссия мәктәп укучылары олимпиадасының республика һәм региональ этабы призерлары булды.

Ярышларда Казан, Чаллы һәм республиканың муниципаль этапта тиешле күләмдә балл җыйган 16 районы укучылары, шулай ук узган елгы олимпиаданың региональ һәм йомгаклау этапларында җиңүчеләр һәм призерлар катнашты.

Олимпиадада катнашучылар, астрономия, физика һәм математика буенча күк телләре хәрәкәте законнарына таянып, күк механикасы, физик табигате, галәм эволюциясе буенча теоретик һәм практик биремнәр үтәделәр.