Министрлык турында тарихи белешмә

Татарстан Республикасы мәгариф һәм фән министрлыгының тарихи белешмәсе

ТАССРның Мәгариф халык комиссариаты 1920 елның июнендә СССРның ВЦИКның 1920 елның 10 июнендәге 52 номерлы декреты нигезендә халык мәгарифенең Казан губерна бүлеге базасында оештырыла.

1946 елның мартында ТАССР Мәгариф халык комиссариаты министрлыклар кертелүгә бәйле рәвештә ТАССР Югары Советы Президиумының 1946 елның 16 мартындагы Указы нигезендә ТАССР Мәгариф министрлыгы итеп үзгәртелә.

ТАССР Мәгариф министрлыгы республиканың төрле типтагы балалар бакчалары, мәктәпләр, интернат-мәктәпләр, балалар йортлары, педагогия училищелары, Республика сукырлар мәктәбе, Республика фильмотекасы, Республиканың яшь натуралистлар, яшь техниклар һәм яшь туристлар станцияләре эшен күзәтчелек итүне, контрольне һәм җитәкчелекне тәэмин итте.

ТАССР Югары Советы Президиумының 1988 елның 8 августындагы Указы белән ТАССР Мәгариф министрлыгы һәм ТАССРның һөнәри-техник белем бирү буенча Дәүләт комитеты 1987 елның 4 февралендәге 1546 номерлы Татарстан республика һөнәри техника идарәсе Президиумы Указы нигезендә төзелгән, ул, үз чиратында, Татарстан Республикасы   хезмәт резервлары идарәсе исемен (1940 елның 19 октябрендә СССРның Халык комиссарлары советы каршындагы Хезмәт резервлары Баш идарәсе боерыгы нигезендә төзелгән) үзгәртеп кору юлы белән оештырыла, РСФСРның Министрлар Советы каршындагы Һөнәри-техник белем бирү Баш идарәсе боерыгы нигезендә юкка чыгарыла һәм шуның базасында 1959 елның 5 декабрендә ТАССР Халык мәгарифе министрлыгы төзелә.

ТАССРның Халык мәгарифе министрлыгы мәктәпләр, интернат-мәктәпләр, балалар йортлары, мәктәпкәчә яшьтәге балалар учреждениеләре, республиканың өстәмә белем бирү учреждениеләре һәм башлангыч һөнәри белем бирү учреждениеләре эшчәнлегенә җитәкчелек итү, педагогик составны аттестацияләү, уку әдәбияты нәшрияты эше, чит илдә белем алуны оештыру, педагогик эшчәнлек алып бару хокукына төрле оешмаларга лицензияләр бирү буенча эш алып барды.

1991 елның августында ТР Халык мәгарифе министрлыгы каршында 1991 елның 20 августындагы 384 номерлы ТР МНО боерыгы нигезендә башлангыч һөнәри белем бирү учреждениеләренең республика берләшмәсе төзелде, ул 2001 елның сентябрендә бетерелде.

Шул ук вакытта Министрлык функцияләре үзгәрмәде.

1994 елда Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 1994 елның 3 маендагы 190 номерлы карары нигезендә Татарстан Республикасы Халык мәгарифе министрлыгы Татарстан Республикасы Мәгариф министрлыгына үзгәртелде.

ТР Президентының 2004 елның 9 сентябрендәге ПУ-570 номерлы Указы нигезендә ТР Мәгариф министрлыгы Татарстан Мәгариф һәм фән министрлыгы итеп үзгәртелде.

Министрлыкның эшчәнлек өлкәсе Бердәм дәүләт имтиханын оештыру, контрольлек итү һәм аны гамәлгә ашыру эшенә бәйле рәвештә киңәйде.

2007 елның сентябрендә Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 2007 елның 20 сентябрендәге 492 номерлы карары нигезендә барлык дәүләт башлангыч һөнәри белем бирү учреждениеләре Татарстан Республикасы Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгы системасына тапшырылды.

Татарстан Республикасы Президентының 2008 елның 31 декабрендәге ПУ – 713 номерлы Указы белән Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы федераль законнар нигезендә мәгариф өлкәсендә Россия Федерациясенең тапшырылган вәкаләтләрен гамәлгә ашыра, һәм аның структурасында бирелгән вәкаләтләрне гамәлгә ашыру өчен мәгариф өлкәсендә күзәтчелек һәм контроль департаментын оештыра.