Татарстан Республикасы укучылары Идел буе федераль округының Интеллектуаль олимпиадасының округ этабында катнаштылар

2024 елның 24 апреле, чәршәмбе

2024 елның 12-14 апрелендә Пермь шәһәрендә Идел буе федераль округының Интеллектуаль олимпиадасының округ этабы узды. Чара Россия Федерациясе Президентының Идел буе федераль округындагы вәкаләтле вәкиле патронаты астында үтә.  Олимпиада биш юнәлеш буенча уздырыла: "БПЛА программасы", "Уйлап табу мәсьәләләрен чишү", «Робототехника», «Нәрсә? Кайда? Кайчан?", "Пилотсыз очу аппаратлары белән идарә итү".

Округ этабында Идел буе федераль округы составына керүче 14 субъекттан командалар катнашты. Өч көн дәвамында Олимпиадада катнашучыларга бай мәдәни-белем бирү программасы тәкъдим ителде.

Алар шәһәрнең мәдәни, тарихи һәм архитектура истәлекле урыннары белән таныштылар, практик мастер-классларда катнаштылар.

Барлык биш ярыш нәтиҗәләре буенча гомуми зачетта Пермь крае командасы җиңү яулады, икенче урынны Саратов өлкәсе җыелма командасы алды, Татарстан Республикасыннан Интеллектуаль олимпиадада «Иннополис лицее» ДАОУ 8-11 сыйныф укучылары, Татарстан Республикасы Бөгелмә муниципаль районының 2 нче лицее, «Электрон белем бирү мәктәбе - компетенция үзәге» МБОУ, «Татарстан Республикасы Зеленодольск муниципаль районының 1 нче лицее» МБОУ, «КНИТУ-КАИ Инженерный лицей-интернат» СУНЦ катнашты.