КФУның Алабуга институты каршында Татарстанда беренче Фәнни коллаборация йорты ачылачак

2020 елның 14 мае, пәнҗешәмбе

Федераль проект «Мәгариф» милли проектының «Һәр баланың уңышы» юнәлеше буенча грант кысаларында тормышка ашырыла. Фәнни коллаборация йорты (ДНК) - югары уку йорты каршында балаларга өстәмә белем бирү үзәге. Аның эшчәнлеге «Мәгариф» милли проектының «Һәр баланың уңышы» федераль проекты максатларына, күрсәткечләренә һәм нәтиҗәләренә ирешүгә юнәлдерелгән.

Оештыручылар фикеренчә, ДНК челтәрен булдыру белем алучыларның фикерләвенең яңа тибын формалаштыруга юнәлдерелгән. Татарстан Республикасында ДНК проекты өчен КФУның Алабуга институты мәйданчык булачак, ә проектның региональ координаторы - ТР Мәгариф һәм фән министрлыгы. Үзәк инженер-технология факультеты бинасында урнашачак. Хәзер әлеге бинада дизайн-проект һәм зоналаштыру планы нигезендә модернизацияләү эше алып барыла.

Үзәк үз эченә йөздән артык галим, лектория, уку аудиторияләре, проект һәм тәҗрибә-эксперименталь зоналар, шахмат һәм техник иҗат белән шөгыльләнү зоналары портретлары белән галереяны үз эченә алачак. Татарстанда беренче Фәнни коллаборация йортын ачу республика Президенты катнашында Алабугада узачак мәгариф һәм фән хезмәткәрләренең август конференциясе вакытында планлаштырыла.