Татарстан ата-аналары «Бердәм БДИ тапшыру көне» акциясендә катнашты

2021 елның 18 марты, пәнҗешәмбе

Татарстанда «Әти-әниләр белән бердәм БДИ тапшыру көне» бөтенроссия акциясе башланды. Аның максаты — булачак чыгарылыш сыйныф укучыларында имтиханнар алдыннан дөрес әзерлек булдыру. Акция мәйданнарының берсе 183 нче номерлы Казан гимназиясе булды. Башка әти-әниләр белән берлектә бирегә республиканың депутатлары, мәдәният һәм спорт эшлеклеләре килде.

Шуларның берсе — Татарстан мәгариф һәм фән министры Илсур Һадиуллин. Ул искә төшергәнчә, республика акциядә инде бишенче тапкыр катнаша.

"Бу чараның максаты — укучыларга һәм ата-аналарга БДИ тапшыруга әзерлекнең ничек узуын һәм бу система ничек төзелгән булуын күрсәтү. Катнашучылар шулай ук, Роспотребнадзор таләпләрен исәпкә алып, имтихан үткәрү өчен нинди шартлар тудырылганын күрәләр: температура үлчәү, битлекләр, санитайзер үлчәнешләре, аудиторияләрне җилләтү һәм башка пунктлар”, — дип аңлатты Һадиуллин.

Аның сүзләренә караганда, акциянең тагын бер мөһим аспекты — укучыларны булачак имтиханнарга психологик әзерлек. Еш кына яхшы белемле булып, чыгарылыш укучыларының күбесе БДИ тапшыру алдыннан психологик киеренкелек аркасында югалып кала. Бердәм дәүләт имтиханын язуга дөрес әзерләнергә укучыларга аларның ата-аналары ярдәм итәчәк, алар үзләре БДИ системасы аша узачак.

"Әти-әниләр үз көчләрен мәктәпне тәмамлаучылар ролендә сынап караячак. Бөтен республика буенча җәмәгать эшлеклеләре, депутатлар һәм медиа вәкилләре катнашырга теләк белдергән. Алар үз җилкәләрендә БДИ процессын татып карагач, балаларны имтиханнар алдыннан нигезле  тынычландыра алачаклар ", — дип аңлатты министр.

Илсур Һадиуллин, 2021 елда рус теленнән  БДИне  республика буенча 16 меңнән артык чыгарылыш укучысы тапшырачак, дип өстәде. Имтихан ике көн — 3 һәм 4 июнь дәвамында узачак — бу Ковидка каршы катгый чараларны үтәү өчен кирәк.

Акциядә тагын бер катнашучы — Татарстан Иҗтимагый палатасы рәисе Зилә Вәлиева, бердәм дәүләт имтиханы форматына балаларны психологик әзерләүнең мөһимлеген билгеләп үтте. Ул бу чарада беренче тапкыр катнашуы турында сөйләде.

"Бүгенге чынбарлык шартларында БДИны ничек тапшырырга икәнен үземдә сынап карарга булдым. Үз вакытында мин дә мәктәп имтиханнарын тапшыру алдыннан дулкынландым һәм чыгарылыш укучыларының нинди психологик йөкләнеш белән очрашуын аңлыйм. Мондый акцияләр мәктәпнең ачыклыгына ярдәм итә: ата-аналар алга таба да БДИ тапшырганда балаларга ярдәм итү чарасы булсын өчен  үзләре дә бу юлны узалар", — дип йомгаклады Зилә Вәлиева.