Химия буенча БДИ баллары: 2021 елда үтү бусагасы

2021 елның 4 июне, җомга

Химия буенча 2021 елда БДИ баллары – бу ясалма интеллект һәм экспертлар тарафыннан аттестациядә катнашучыга һәр дөрес җавап өчен куелган бәя. Үтү баллары саны ел саен Рособрнадзорның тиешле боерыгы белән билгеләнә.

Беренчел балл. Эшне тикшергәндә башта беренчел балл куела. Бу дөрес җаваплар санын кушканда алына торган БДИны башлангыч бәяләү. Аларның һәрберсенең үз билгеле бер коэффициенты бар.

Беренчел балл буенча вузга кермиләр, башта аны икенчегә күчерергә кирәк, ул бит тест баллы.

Тест баллы.

Тест баллы – ул БДИның йомгаклау нәтиҗәсе. Аны бәяләүнең 100 баллы системасы буенча куялар. Беренчел балл икенчел баллга таблицада рәсмиләштерелә торган махсус шкала буенча күчерелә.

Химия буенча балларны билгегә күчерү

2008 елдан башлап барлык фәннәр буенча БДИ балларын биш баллы системага күчермиләр. Әмма балларны химия буенча имтихан нәтиҗәләрен шартлы рәвештә таблица буенча мәктәп бәяләренә интерпретацияләргә мөмкин.

Химия буенча һәр бирем өчен балларны бүлү

Химия буенча БДИда 2021 елда 1 балл алырга мөмкин - 1-6, 11-15, 19-21, 26-29 биремнәр өчен, 2шәр балл  — 7-10, 16-18, 22-25, 30 һәм 31 биремнәр өчен, 3 балл – 35, 4 балл – 32 һәм 34, 5 балл – 33 балл. Барлыгы – 60 балл. Икенчел, ягъни тест балларына имтихан өчен алынган балларның гомуми суммасы күчерелә.

Химия буенча минималь һәм максималь баллар

2021 елда химия буенча БДИ балларының минималь суммасы: беренчел баллар – 12, тест – илнең кайбер вузларына керү өчен – 36, фән һәм югары белем министрлыгы вузларына керү өчен тест баллары – 3.9.

Химия буенча БДИ балларының максималь суммасы 2021 елда – 60 беренчел һәм 100 тест баллары.