Татарстаннан 16 студент уникаль интеграцияләнгән программа буенча югары белем ала алачак

2023 елның 5 июне, дүшәмбе

Татарстан Республикасыннан килгән 16 студент интеграцияләнгән программа буенча югары белем ала алачак, ул Идел буе университетында эшли һәм берьюлы берничә квалификация үзләштерергә мөмкинлек бирә.

Уникаль мөмкинлек укучы өчен бушлай булачак, чөнки республика бюджетыннан финанслана. Унберенче сыйныфларны һәм урта һөнәри белем бирү учреждениеләрен тәмамлаучылар программада БДИ нәтиҗәләре, шулай ук университетның эчке сынаулары нигезендә катнаша ала. Уникаль әзерлек программасы ярдәмендә студент спорт юнәлешләре буенча төп белем программасын тулысынча үзләштерә алачак, волейболдан башлап төз атуга кадәр, шулай ук өстәмә белем бирү педагогикасын параллель өйрәнү, яшәү иминлеге нигезләрен һәм  сәламәтлекләре  буенча чикләнгәннәргә физик культура нигезләрен өйрәтү.

Идел буе спорт һәм туризм университеты елдан-ел төрле яңалыклар кертә, алар ярдәмендә вуз үз диварларына тагын да күбрәк абитуриентлар, шулай ук магистратурада укуын дәвам итәргә теләүче чыгарылыш сыйныф укучыларын кабул итә ала. Данир Исламов билгеләп үткәнчә, быел бюджет урыннары саны арттырылган: яңа уку елына 932 бюджет  һәм 832 бюджеттан тыш урын планлаштырылган.