Россия Цифрлаштыру министрлыгы Татарстан мәктәпләрен беренчеләрдән булып Wi-Fi челтәрләре белән тәэмин итәргә әзер

2022 елның 27 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Россия Цифрлаштыру министрлыгы илнең барлык мәктәпләрен Wi-Fi челтәрләре белән, ә укытучыларны – Россия программалар белән тәэмин ителгән планшет-компьютерлар белән тәэмин итәргә планлаштыра. Татарстан бу проектка кергән беренче төбәк булачак, дип хәбәр итте федераль ведомство башлыгы Мәкъсүт Шадаев Татарстан Республикасы Цифрлаштыру министрлыгы коллегиясендә.

«Без барлык мәктәпләрдә дә Wi-Fi челтәрләрен булдыру программасын башлап җибәрәбез, һәр уку сыйныфында интернеттан файдаланырга мөмкин. Быел РФ Финанслар министрлыгы барлык укытучыларны да Россия операция системасы базасында мобиль планшетлар белән тәэмин итү проектын башлап җибәрә. Һәм республиканың әзерлеген исәпкә алып, ул бу проектка кертелгән беренче төбәкләрнең берсе булырга тиеш дип саныйбыз. Бу җәһәттән Wi-Fi һәм укытучыларның планшетлары, электрон журналлар, дәресләр үткәрү планнары һәм планшетлардан классларда электрон контент күрсәтү мөмкинлеге – болар барысы да мәктәпләрдә укыту процессын яңа дәрәҗәгә чыгарачак», – дип белдерде Шадаев.

Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының һәм Татарстан Республикасы Финанслар министрлыгының 2021 елдагы эш нәтиҗәләре һәм республикада цифрлаштыру елын үткәрү буенча уртак утырышы уза.