ТР делегациясенең Үзбәкстанга эш визиты

2024 елның 5 июле, җомга

Татарстанда кадрлар дефициты кискен-дистәләгән мең белгеч җитми. Республика стандарт булмаган адым ясады зур десант кадрлар эзләү максатыннан Үзбәкстанга китте. Эшкә максатчан аудиторияне – урта һөнәри белем бирү учреждениеләрен тәмамлаучыларны чакыралар.

Татарстаннан делегациясе составында ТР Хезмәт министрлыгы башлыгы Эльмира Зарипова һәм ТР Мәгариф һәм фән Министрлыгы башлыгы Илсур Һадиуллин һәм Татарстан предприятиеләре вәкилләре бар.

Визитның төп максаты-Үзбәкстан урта махсус уку йортларын тәмамлаучыларны Татарстанга эшкә җәлеп итү, һөнәри юнәлеш бирү һәм белгечләр әзерләү.

Үзбәк җирендә Татарстан делегациясе белән сөйләшүләрдә Үзбәкстанның югары белем, фән һәм инновацияләр министры урынбасары Шахрух Далиев, Үзбәкстанның Тышкы хезмәт миграциясе агентлыгы директоры Жахонгир Хидайходжайев һәм башкалар катнашты.

РУ мәшгульлек һәм хезмәт мөнәсәбәтләре министры Р.Турдибоева сүзләренчә, республикада куркынычсыз хезмәт миграциясе, мигрантлар хокукларын яклау һәм күчмә әзерлек системасын кертү буенча эш алып барыла. Татарстан компанияләре белән 16 килешү төзелгән, 2021 елдан 2024 елга кадәр Татарстанда 6 меңнән артык үзбәк гражданы эшкә урнаштырылган. КАМАЗ кебек зур партнерлар бу эштә актив катнашалар. Планнарда укыту программаларын киңәйтү, белем бирү үзәкләре булдыру, мигрантларга ярдәм итү инфраструктурасын үстерү.

Рус телен белгән кешеләр кирәк

Эльмира Зарипова билгеләп үткәнчә, Татарстан хезмәттәшлек турында тәкъдимнәр керткәннән соң эш бирүчеләр һәм Үзбәкстанның Тышкы хезмәт миграциясе агентлыгы арасында тиз арада килешүләр имзалауга өметләнә. Тиешле килешүләрне Үзбәкстан делегациясенең Татарстандагы Урта һөнәри звено оешмаларын карау өчен планлаштырылган җавап визиты кысаларында кабул итәргә мөмкин.

Зарипова шулай ук белгечләргә аеруча мохтаҗ булган тармакларны атады. Мәсәлән, төзелештә төзелеш эшләре осталары, җылылык белән тәэмин итү буенча машина йөртүчеләр, эретеп ябыштыручылар, электромонтажчылар, түбә ябучылар; машина төзелешендә токарь — универсаллар, фрезерлаучылар — универсаллар; транспорт өлкәсендә шәһәр транспорты йөртүчеләре меңгә якын кеше җитми.

Илсур Һадиуллин белдергәнчә, ресурс үзәкләрен булдыруга, лабораторияләрне заманча җиһазлар белән тәэмин итүгә республика 9 млрд сумнан артык акча бүлеп биргән. Һәм ел саен инвестицияләр миллиард ярым сум тәшкил итә.

Ул шулай ук төбәктә эшләп килүче машина төзелеше һәм төзелеш профилендәге оешмалар турында сөйләде. Мәсәлән, беренче өлкәдә әзерлек 28 ресурс үзәгендә башкарыла, аларда тулаем алганда 7 мең студент белем ала.

Төзелеш тармагында 25 ресурс үзәге ачылган. Студентларның гомуми саны 5 мең.

Татарстан Үзбәкстанның яшь гражданнары өчен кызыклы тәкъдим ясады. Урта һөнәри белемне югары дәрәҗәдә алу мөмкинлегеннән тыш, алар өчен Россиядә эшкә урнашуның алга таба перспективалары кызыклы.

Мәсәлән, очрашуда Татарстан Республикасы Транспорт һәм юл хуҗалыгы министры урынбасары Айрат Садыйков төбәкнең тармак предприятиеләрендәге хезмәт шартлары, шулай ук эшкә кабул итү шартлары турында сөйләде.