Тәтеш көллиятендә "Мәгариф" илкүләм проекты кысаларында ике яңа остаханә барлыкка килде

2022 елның 28 ноябре, дүшәмбе

Татарстанның иң борынгы мәгариф учреждениеләренең берсендә - Тәтеш дәүләт гражданнарны яклау көллиятендә - «Коткару эшләре» һәм «Физик культура, спорт һәм фитнес» компетенцияләре буенча берьюлы ике һөнәри остаханә ачылды.

“Мәгариф” илкүләм  проектының “Яшь профессионаллар” федераль проекты кысаларында Россия Федерациясе Мәгариф министрлыгы, Тәтеш дәүләт гражданнарны  яклау көллияте үткәрә торган конкурс нигезендә сайлап алу нәтиҗәсендә федераль бюджеттан грант бирелде. ТР Хөкүмәте һәм гамәлгә куючы ярдәме белән, ТР Мәгариф һәм фән министрлыгы йөзендә, көллияткә заманча җиһазлар сатып алуга, шулай ук остаханә биналарын ремонтлауга өстәмә финанслау бүленде, бу халыкны гражданлык яклавы өлкәсендә кадрлар әзерләүнең заманча таләпләре һәм алдынгы технологияләре нигезендә матди-техник базаны яңартырга мөмкинлек бирде.

Мәртәбәле кунаклар :Тәтеш районы башлыгы урынбасары Е.Г. Курков, ТР Мәгариф һәм фән министрлыгының һөнәри белем бирү идарәсе башлыгы А.А. Федоров, ТР Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы каршындагы эзләү-коткару хезмәте директоры вазифаларын башкаручы А.С. Старков һәм Тәтеш районы мәгариф бүлеге башлыгы Г.Ф. Кирилина «Физик культура, спорт һәм фитнес» һәм «Коткару эшләре» остаханәләре белән таныштылар .

Эре габаритлы җиһазлар булган махсуслаштырылган мәйданчыкта «Спас эшләре» компетенциясе буенча остаханә эшен тәкъдим итү дәвам итте, анда директор урынбасары А.Р. Абдрахманов һәм «Спас эшләре» компетенциясе эксперты, тормыш эшчәнлеге иминлеге нигезләре укытучысы, тренер-укытучы Ф.Р. Гомәров һәм «Деблокатор» тренажерында юл-транспорт һәлакәте нәтиҗәләрен бетерү эшләрен башкардылар, «Лабиринт» тренажерында янгын сүндерү полосасында эшләүне күрсәттеләр.