Дәүләт Думасында стипендияләр исәпләүнең яңа системасын кертергә тәкъдим иттеләр

2023 елның 26 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Россиядә аз керемле гаиләләрдән булган студентларга стипендияне арттырырга кирәк. Стипендияләрне исәпләүнең яңа системасын кертү тәкъдиме турында "Гадел Россия - хакыйкать өчен" фракциясе җитәкчесенең беренче урынбасары Дмитрий Гусев сөйләде. Аның сүзләренчә, закон проекты югары уку йортлары укучыларының һөнәри әзерлек дәрәҗәсен арттыруга юнәлдерелгән, алар еш кына укуларына зыян китереп акча эшләргә мәҗбүр.

Россиядә база стипендиясе 1755 сум тәшкил итә, быел аны 1967 сумга кадәр күтәрәчәкләр - МРОТ ның 17% ын, дип искәртте депутат. Шул ук вакытта ул 2023 елда ике мең сумга яшәү - бу реаль бурыч түгел, дип өстәде. "Белем алу урынына булачак инженерлар, табиблар, укытучылар, технарьлар яки төзүчеләр арендага алынган торакка акча, ашау  һәм башка иң төп ихтыяҗлар өчен акча эшләргә мәҗбүр", - диде ул.

Хәзер стипендия билгеләгәндә студентның уңышларын гына түгел, социаль хәлне дә исәпкә алырга тәкъдим ителә. Әйтик, әгәр укучы гаиләсендә җан башына керем яшәү минимумыннан түбән булса, аның стипендиясен югары уку йорты урнашкан төбәкнең яшәү минимумына кадәр арттырырга кирәк.