Фәрит Мөхәммәтшин укытучыларга ата-аналары белән эшне яңа дәрәҗәгә күтәрергә киңәш итте

2023 елның 1 феврале, чәршәмбе

Балаларны өлкәннәр тормышына әзерләүдә ата-аналарның роле - мәгариф системасының төп бурычы, дип белдерде Татарстан Дәүләт Советы рәисе Фәрит Мөхәммәтшин «Без - Россия гражданнары» парламент дәресен әзерләү кысаларында педагоглар белән очрашуда. Ул укытучыларга "ата-аналар белән эшне яңа дәрәҗәгә күтәрергә" киңәш итте.

Мөхәммәтшинның сүзләренә караганда, хәзерге вакытта федераль дәрәҗәдә педагогның ролен күтәрү һәм укытучының махсус статусы турындагы канун тикшерелә, ул «укытучыларга яшь буынны тәрбияләү буенча ирекле һәм җаваплы эшләргә ярдәм итәчәк. Укытучылар җиңел булмаган һәм җаваплы миссияне үтиләр - белем һәм тәҗрибә бирәләр, үз көчләрен кертәләр, һәр балага салынган талантларны ачала. «Һәм бу мөһим эшчәнлек сезнең тарафтан зур фидакарьлек, сайлаган эшегезгә мәхәббәт белән үткәрелә. Чынлыкта, үсеп килүче буынга йогынты ясау өчен уникаль мөмкинлек бар. Һәр мәктәп, һәр чыгарылыш укучысы белән горурлансын өчен, мөмкинлекләрегезне тулысынча файдаланыгыз", - дип йомгаклады ул.

Татарстанның барлык мәктәпләрендә 1 февральдән 18 февральгә кадәр “Без - Россия гражданнары” дигән парламент дәресләре узачак, алар республикада игълан ителгән Милли мәдәният һәм традицияләр елына багышланачак.