КФУның Алабуга институтында IX Мәхмүтов укулары узды

2023 елның 3 октябре, сишәмбе

КФУның Алабуга институтында «IX Мәхмүтов укулары: 21 гасыр белем бирү трансформацияләре чорында һөнәри белем һәм остазлык» Халыкара фәнни-гамәли конференциясе узды.

Чара 26-27 сентябрьдә катнаш форматта узды. IX Халыкара Мәхмүтов укуларында РФ Мәгариф министрлыгының Просветительләр инициативалары үзәгеннән (Мәскәү шәһәре), Республика һөнәри белем бирү институтыннан (Минск шәһәре, Беларусь Республикасы), Үзбәкстан Республикасының Югары белем, фән һәм инновацияләр министрлыгы каршындагы һөнәри белем үсеше институтыннан (Ташкент ш.), А.И. Куинджи исемендәге Мариупольск дәүләт университетыннан, Казан федераль университетыннан, Оренбург дәүләт педагогика университетыннан, Татарстан Республикасы мәгарифен үстерү институтыннан, Мәскәү педагогика университетыннан, Яр Чаллы медицина көллиятеннән, Зәй политехника көллиятеннән, Әлмәт политехника техникумыннан галимнәр һәм тикшеренүчеләр катнашты.

Конференциянең мөһим бурычы - заманча педагогика проблемаларын тикшерүгә яшь галимнәрне, аспирантларны һәм студентларны җәлеп итү, алар педагогның һәм мәгарифне оештыручы, көнчыгышны өйрәнүче фәнни идеяләре, Россия мәгариф академиясе һәм Татарстан Республикасы Фәннәр академиясе академигы М.И. Мәхмүтовның фәнни идеяләре белән турыдан-туры тоташа. Мәхмүтовның иҗади мирасын саклау төп бурычларның берсе булып тора.

IX Мәхмүтов укулары кысаларында, педагогика өлкәсендә укучыларның фәнни-тикшеренү эшчәнлеген стимуллаштыру, проблемалы белем бирү теориясен һәм практикасын үстерү максатында, М.И. Мәхмүтов исемендәге исемле стипендия гамәлгә куелды. Быел лауреатлар арасында математика һәм табигый фәннәр бүлегенең 4 курс студенты  Евдокия Зарипова һәм  магистр Ольга Гуляева бар иде.