Казан укучысы Захар Быльнов Бөтенроссия робототехника олимпиадасында II урынны яулады

2024 елның 3 июле, чәршәмбе

2024 елның 27-29 июнендә Оренбургта XXI Россия робототехника олимпиадасы финалы һәм «Россия робототехника олимпиадасы» спорт программалаштыру буенча Бөтенроссия ярышлары узды.

КФУның Н.И. Лобачевский исемендәге 5 нче сыйныф укучысы Захар Быльнов Бөтенроссия робототехника олимпиадасында икенче урынны яулады.

Робототехника буенча республика олимпиадасында җиңүче буларак Захар Татарстан Республикасын төп кече категориядә тәкъдим итте.

Ярышларда 4 илдән һәм Россиянең 40 төбәгеннән 6 яшьтән 22 яшькә кадәрге 1000нән артык кеше катнашты. Робототехника яратучылар 26 категориядә ярыштылар.

Быел Олимпиада кысаларында беренче тапкыр «робот техникасын программалаштыру» дисциплинасында спорт программалаштыру буенча Бөтенроссия ярышлары узды. Анда 12 яшьтән 22 яшькә кадәрге 230 спортчы катнашты. Бу категория җиңүчеләре спорт разрядларына дәгъва итә алачак.