Татарстанда балигъ булмаганнар катнашында булган җинаятьләрне профилактикалау һәм тикшерүнең актуаль мәсьәләләре буенча фикер алыштылар

2024 елның 13 сентябре, җомга

Казан шәһәрендә Россия Тикшерү комитетының төбәк идарәсе инициативасы буенча яшүсмерләр-яшьләр арасында җинаятьләрне профилактикалау һәм тикшерүнең актуаль мәсьәләләре буенча семинар-киңәшмәләр сериясе узды. Анда психология фәннәре докторы, РФ Юстиция министрлыгы каршындагы РФЦСЭ баш фәнни хезмәткәре, Мәскәү шәһәре хөкүмәте каршындагы Төбәк куркынычсызлыгы һәм коррупциягә каршы көрәш департаменты баш эксперты, Россия Тикшерү комитетының Санкт-Петербург академиясе тикшерү эшчәнлеге идарәсе профессоры Екатерина Васовна катнашты.

Татарстан Республикасы җитәкчелеге ярдәме белән оештырылган чараларда район мәгариф бүлекләренең һәм башка оешмаларның 1000нән артык хезмәткәре, шул исәптән ата-аналар комитетлары вәкилләре катнашты. Катнашучылар арасында балигъ булмаганнар арасында суицидларны профилактикалау, әлеге проблемаларны хәл итүдә дәүләтнең һәм ата-аналарның роле турында фикер алышу булды.

Моннан тыш, Екатерина Викторовна балигъ булмаганнар тарафыннан кылынган җинаятьләрне тикшерү мәсьәләләре буенча территориаль тикшерү бүлекләре җитәкчеләре белән семинар-киңәшмә үткәрде. Ул җентекләп, үзенең күпьеллык тәҗрибәсеннән конкрет мисаллар китерде, дәлилләү базасын җыю һәм ныгыту методикалары, шул исәптән балигъ булмаганнардан сорау алулар оештыру, суд-психологик экспертизалар уздыруның мөһим нечкәлекләре турында сөйләде.