Татарстан «Мәгариф» илкүләм проектын гамәлгә ашыру буенча «яшел» зонага керде

2021 елның 19 мае, чәршәмбе

Россия Мәгариф министрлыгы тарафыннан тормышка ашырылган "Мәгариф" илкүләм проектын тормышка ашыруны мониторинглау нәтиҗәләре буенча, конкурс процедураларын үткәрү барышы 90-100% планнарга туры килгән "яшел" зона регионнары саны 33%тан 46%ка кадәр арткан. Калган төбәкләр шулай ук кирәкле эшләрне актив башкаралар. Шул ук вакытта "кызыл" зона сатып алуларның кирәкле өлешенә җитмәгән җиде субъектка кадәр кимеде.

Мәсьлә Ульяновск һәм Пенза өлкәләрендә аеруча кискен тора, анда, Россия мәгариф министрлыгы башлыгы Сергей Кравцов билгеләп үткәнчә, илкүләм проект буенча эшләрне вакытында башкару өчен, булган җитешсезлекләрне бетерү өчен кичекмәстән гамәлләр кылу таләп ителә. Әлеге субъектларда мәгариф министрлыгы дисциплинар характердагы чараларны куллануны кирәк дип саный һәм киләчәктә төбәк мәгариф министрлары кандидатураларын килештерүдән баш тартачак.

17 майда Россиянең Мәгариф министрлыгы үткәргән мониторинг мәгълүматлары буенча, бүгенге көнгә "кызыл" зонада төбәкләре арасында түбәндәге төбәкләр кала:

–        Пенза өлкәсе;

–        Ульяновск өлкәсе;

–        Хакасия Республикасы;

–        Марий Эл Республикасы;

–        Ярославль өлкәсе;

–        Орел өлкәсе;

–        Яһүд автоном өлкәсе.

“Яшел” зонага Адыгея Республикасы, Карелия Республикасы, Кабарда-Балкар Республикасы, Калининград өлкәсе, Тамбов өлкәсе, Брянск өлкәсе, Коми Республикасы, Архангельск өлкәсе, Кемерово өлкәсе, Новосибирск өлкәсе, Омск өлкәсе, Воронеж өлкәсе, Приморский крае, керә. Санкт-Петербург, Курган өлкәсе, Смоленск өлкәсе, Алтай Республикасы, Мордовия Республикасы, Чиләбе өлкәсе, Алтай крае, Төньяк Осетия – Алания Республикасы, Чуваш Республикасы, Ростов өлкәсе, Ленинград өлкәсе, Ингушетия Республикасы, Татарстан Республикасы, Удмурт Республикасы, Липецк өлкәсе, Белгород өлкәсе, Оренбург өлкәсе, Мурманск өлкәсе, Самара өлкәсе, Пермь крае, Ханты-Манси автономияле округы – Югра, Чечен Республикасы, Саха (Якутия) Республикасы, Төмән өлкәсе, Карачай-Черкес Республикасы, Волгоград өлкәсе, Вологда өлкәсе, Кострома өлкәсе, Ненец автоном округы, Новгород өлкәсе, Свердловск өлкәсе, Псков өлкәсе, Ставрополь крае кергән.

Белешмә өчен

«Мәгариф» илкүләм проекты Россия Федерациясе Президенты Владимир Путин билгеләгән Россия Федерациясенең милли максатына ирешүгә – талантларны үз-үзен тормышка ашыру һәм үстерү мөмкинлеген тәэмин итүгә юнәлтелгән.