Илсур Һадиуллин: Дәүләт флагларын мәктәпләрдә генә түгел, лагерьларда да күтәрәчәкләр

2022 елның 26 апреле, сишәмбе

Россия һәм Татарстан дәүләт флагларын күтәрү буенча чаралар гимннар башкару белән республика мәктәпләрендә генә түгел, балалар лагерьларында да үткәреләчәк. Бу хакта журналистларга ТР мәгариф һәм фән министры Илсур Һадиуллин 187 нче Казан күппрофильле лицеенда хәбәр итте.

«1 сентябрьдән башлап, уку атнасы башында барлык мәктәпләрдә Россия һәм Татарстан флагларын күтәрәчәкбез. Быел мондый чара барлык шәһәр һәм мәктәп яны лагерьларында да узачак. Без моңа күптәннән мохтаҗ идек, чөнки мондый чаралар кешеләрне берләштерә, илебез үсешенә тагын да зур өлеш кертү мөмкинлеге тудыра», - диде ТР Мәгариф һәм фән министрлыгы башлыгы.

Һадиуллин фикеренчә, дәүләт флагларын күтәрү кебек чара патриотизм хисе тәрбияләүгә ярдәм итәчәк, халкыңа хөрмәт һәм ватанга мәхәббәт үстерәчәк. «1990 нчы еллардан бирле мондый яхшы традицияләрне белмәгән безнең мәктәп укучылары өчен флаг күтәрү - бик яхшы вакыйга. Һәм моны чын бәйрәм дип саныйм», - диде ул.

Бүген республика мәктәпләрендә Россия һәм Татарстан гимннарын үтәгән дәүләт флагларын күтәрү традициясе кертелде. «Безнең өчен бу атналык чара булачак», - дип йомгаклады мәгариф һәм фән министры.

РФ мәгариф министры Сергей Кравцов 25 апрельдә Россия дәүләт флагын күтәрү көне дип игълан итте. Татарстанда ике дәүләт гимнын башкарып, ике флаг - ил һәм республика флагын күтәрү турында карар кабул ителде.

Элегрәк флаг күтәрү һәм Россия мәктәпләрендә дәүләт гимнын башкару идеясен РФ Президенты Владимир Путин хуплады.