Яшел Үзән районының Норлат балалар йортында остаханә ачтылар

2023 елның 2 июне, җомга

1 июньдә Нурлат балалар йортында тимердән кою балалар иҗат остаханәсен ачу тантанасы булды. Мастерская Фондның финанс ярдәме белән «АК БАРС СОЗИДАНИЕ» хәйрия фонды һәм «Хан йорты» ҖЧҖ ярдәме белән ачылды. Норлат балалар йортында ятим балаларны һәм ата-ана тәрбиясеннән мәхрүм калган балаларны  хезмәт тәрбиясе аша мөстәкыйль тормышка әзерләү беренче урында тора. Моның өчен бөтен шартлар да тудырылган: 3 гектар җирдә ярдәмче хуҗалык, 196 кв. метр мәйданда теплица, территориядә клумба, столяр остаханәсе бар.

Агач көрәкләр, вазалар, эшкәртү такталары, урындыклар, киштәләр, сыерчык оялары, кар  көрәү өчен көрәкләр әзерләү белән шөгыльләнүче столяр остаханәсе бар, анда малайлар хезмәт буенча инструктор җитәкчелегендә җиһазларны төзекләндеәләр.

Биш ел дәвамында балалар йорты тәрбияләнүчеләре Идел буе федераль округы балалар йортларында тәрбияләнүчеләр арасында «Благопредприниматель» балалар социаль проектлары һәм инициативалары округ конкурсында катнашучылар һәм призерлар булып торалар. Проектта катнашу нәтиҗәсендә учреждениенең сәнгать остаханәләре барлыкка килде.

Сәнгать келәменең балалар иҗат остаханәсендә беренче эш – биредә тәрбияләнүче Данила К. ясаган  шәмдәл - ятим балалар һәм ата-ана тәрбиясеннән мәхрүм калган балалар өчен интернат мәктәпләрендә тәрбияләнүчеләр өчен Әлмәттә узган “ДЕТСТВО” фестивале  кысаларында үткән “МастерОК” төбәк күргәзмә-сендә I урынны яулады.

Кунаклар балаларны үзләренең  бүләкләр белән сөендерделәр. Татарстан Республикасы прокуратурасы балалар иҗат остаханәсе өчен өстәмә эш материаллары сатып алу өчен  сертификат бүләк итте, Яшел Үзән районы башлыгы исеменнән балаларга тәмле-татлы бүләкләр тапшырдылар, Аббас Җәбраил Огла Хыдыров балаларны җиләк-җимеш һәм соклар белән шатландырды.