Гомуми белем бирү сыйфатының милли чагыштырма тикшеренүләре

2024 елның 16 октябре, чәршәмбе

Гомуми белем бирү сыйфатының милли чагыштырма тикшеренүләре (НИКО-2024, тикшеренү) 2024 елның 15 һәм 17 октябрендә 8 һәм 10 сыйныфларда узачак.

Рособрнадзор тикшеренүенә Россия Федерациясенең 55 субъектыннан 520 мәктәп сайлап алынган. Татарстан Республикасын НИКОда 20 мәгариф оешмасы тәкъдим итәчәк. Республиканың 11 муниципаль берәмлегеннән 1617 укучы катнашыр дип көтелә.

НИКО белем бирү оешмасының тәрбияви потенциалын бәяләү өлешендә Россия Федерациясендә бердәм белем бирү пространствосын үстерү, белем бирү сыйфатын бәяләүнең гомумроссия системасын камилләштерү, Россия Федерациясе белем бирү оешмаларының тәрбияви потенциалын ачыклау һәм аларны чишү өчен федераль, төбәк, муниципаль һәм мәктәп программалары кысаларында белем бирүче мәгариф оешмалары белән тәрбия эше буенча актуаль проблемаларны билгеләү максатыннан уздырыла.

Катнашучылары8 һәм 10 нчы сыйныф укучылары, аларның ата-аналары, мәгариф оешмалары вәкилләре, тикшеренүдә катнашучы сыйныфларның педагогик хезмәткәрләре.

Тикшеренүләр үткәрү көннәре:

15.10.2024 - 8 сыйныф укучылары өчен,

17.10.2024 - 10 сыйныф укучылары өчен .

15.10.2024 - 31.10.2024 - белем бирү оешмалары администрациясе вәкилләрен, педагогик хезмәткәрләрне, тикшеренүдә катнашучы укучыларның ата-аналарының (законлы вәкилләренең) берсен анкеталаштыру.

Анкета тутыру озынлыгы укучылар өчен 90 минут, белем бирү оешмалары администрациясе укытучылары на 15-20 минут, ата-аналарга 10-15 минут каралган.

Сораштыруда катнашучылар мәгълүматлары - аноним. Тикшеренүдә катнашу өчен бәя куелмый.