Яңа уку елында Татарстан югары уку йортлары 20 меңнән артык бюджет урыны алачак

2022 елның 22 апреле, җомга

2022/2023 уку елына Татарстан вузларына бакалавриат, специалитет һәм магистратура программалары буенча 20 788 бюджет урыны бүлеп бирелгән.

Бюджет урыннарының иң күп өлеше түбәндәге әзерлек юнәлешләренә бүленгән: мәгариф һәм педагогик фәннәр - гомуми күләмнең 12% ы, информатика һәм исәпләү техникасы - 8% ы, электр һәм җылылык энергетикасы - 7% ы, химия технологияләре - 7% ы, машина төзелеше - 4,5%.

Электроника өлкәсендәге юнәлешләр буенча 2022/23 уку елына 977 бюджет урыны бүлеп бирелгән-бу 2020 елга караганда 12 процентка күбрәк. 609 урын - бакалавриат программаларына, 322 – магистратурага, 46-белгечлеккә бүлеп бирелгән. Бу өлкәдә электроника, радиотехника, элемтә системалары, материаллар технологияләре, нанотехнологияләр һәм наноматериаллар кебек зур төркемнәр бар.

Тулаем алганда, республика вузларында бюджет урыннары саны соңгы 3 елда 20% ка арткан. Кабул итүнең контроль саннары РФ Президенты Владимир Путин йөкләмәсен үтәү йөзеннән арта.